התחלת הנקה

קצת מידע חשוב על ההנקה בימים הראשונים של התינוק.

אימהות יקרות אני מציעה עוד לפני הלידה לשים לב לכתבה הזו!

לעיתים קורה, שהאימא לא מצליחה להסדיר הנקה תקינה בימים ראשונים לאחר לידה, לא מחוסר רצון, אלא מחוסר ידע.
כאן אני מציעה כתבה בנושא, אשר המידע והעובדות שבה יועילו להסדרת תהליך הנקה תקינה. לדוגמא, ידיעה שבימיו הראשונים, תינוק זקוק למעט מאוד חלב תוכל לעזור ולגרש את הפחד, שהתינוק נשאר רעב, כל עוד החלב לא הגיע.
כל הנתונים בכתבה אושרו על ידי יועצי הנקה

 • הנקה, קודם כל, היא נורמה ביולוגית. בעת קבלת החלטה האם כדאי או לא כדאי להניק את תינוקכם – תחשבו קודם כל לא על יתרונותיו של חלב האם, אלא על חסרונותיהם של תחליפי חלב למיניהם.

  לדוגמא, נכון להיום, ידועים קרוב לארבעים מרכיבים בתוך תחליפי חלב, בזמן שבחלב האם מספרם מתקרב לארבע מאות . נוסף לכך, בתחליפי חלב חסרים נוגדנים לכמות אדירה של מחלות, אשר תינוק מקבל עם חלב באם.

 • בימים הראשונים לאחר הלידה אין עוד חלב בשד, הוא יגיע כעבור יומיים-שלושה, ובינתיים, אימא יכולה להציע רק נוזל, שנקרא קולוסטרום.קולוסטרום חיוני ביותר לתינוק והוא נוצר אחרי הלידה בכמות קטנה, אך בהחלט מספקת את צורכי התינוק, הרי מדובר בטיפות אחידות, על 1-2 מיליליטרים! ובמקרה שאין אפשרות להניק את התינוק בשעות ראשונות אחרי לידה – חייבים להוציא את הטיפות האלה ולתת לתינוק או מהכפית או בעזרת אצבע. משאבת חלב במקרה זה אינו יעילה – הטיפות היקרות ערך האלה יישארו על דפנותיו.
 • על כמות החלב שתינוק צריך בימיו הראשונים אני רוצה להציג כמה מספרים, אשר נותנים תמונה מייצגת לכמות חלב, המספקת את כל צורכי התינוק בימיו הראשונים. בהרבה מקרים אי ידיעה של המספרים האלה גורמת לאימא לחשוב, שין לה במה להאכיל את תינוקה, וכתוצאה מכך למתן לא מוצדק של תחליפי החלב.

יממה ראשונה – קרוב ל5 מל’ בארוחה – סה”כ 40 מל’ ביממה. יממה שנייה – קרוב ל10 מל’ בארוחה. יממה שלישית – קרוב ל20 מל’ בארוחה. יממה חמישית ושישית – קרוב ל60 מל’ בארוחה. מאוחר יותר – קרוב ל-100 מל’ או יותר בארוחה, והכמות הזו נשארת יציבה למרות גדילת התינוק, אבל הרכב החלב משתנה בהתאם לצרכים המשתנים של התינוק הגדל. כדאי לשים לב לעובדה, שבמתן תחליפי חלב – כמות שנאכלת בארוחה גדלה גם היא, דבר אשר גורם לגדילת הקיבה, מה שמגדיל את הסיכון לעודף משקל בעתיד. טבלת הכנסות / יציאות – באמצעותה תבינו, האם תהליך ההנקה שלכם תקין או כדאי להיעזר ביועץ הנקה מקצועי.
גיל ביממות כמות החיתולים וצורת היציאות יממה ראשונה חיתול אחד ויציאה אחת (מקוניום – יציאה שחורה ודביקה) יממה שנייה שני חיתולים ועדיין מקוניום יממה שלישית שלושה חיתולים ויציאות ירוקות, מתחילות להתבהר – זה כבר לא מקוניום יממה רביעית ארבע חיתולים, היציאות צהובות, מקוניום יצא כמעט כולו יממה חמישית שמישה חיתולים ויציאה בצבע חרדל

אם ביממה החמישית היציאות שחורות או בצבע ירוק כהה, כלומר, זה עדיין מקוניום – זה סימן לרעב! דחוף ביותר פנו ליועץ מקצועי!
מה שנקרא “קפיצות בהתפתחות” מתרחשות בערך בשבוע 2-3, שבוע 6, שלושה חודשים, 6 חודשים. בתקופות האלה נוצרת התחושה שהשד ריק והתינוק רעב. העיקרון הוא פשוט – להניק יותר, אפילו אם השד נראה ריק, כיוון שבפועל הוא אינו ריק, חלב מתחיל להופיע בטיפות. תוך ימים ספורים שיוון בין העצה לביקוש מתאזן.

 • התינוק אינו זקוק למים, כיוון שהם משנים את איזון המלחים בגופו!
 • אובדן משקל לאחר לידה זוהי תופעה נורמטיבית, אשר מתרחשת עקב יציאות מקוניום ומים מיותרים, המהלך הסדרת ההנקה. אובדן משקל נורמטיבי בימים הראשונים מסתכם ב 7% ממשקלו של התינוק בזמן לידה. פעם היו מציינים 10%, אבל 10% עדיין לא נחשב לאחוז קריטי לאובדן משקל. המשמעות של השינוי בכך, שבאובדן של כ7% כבר כדאי לחפש בעיה אפשרית, שאפשר לטפל בה, לפני שתהפוך לרצינית, והתינוק יזדקק לתוספת של תחליפי חלב. לאחרי כשלושה ימים איבוד המשקל נפסק ומתחילה העלייה במשקל. לקראת גיל שבועיים, התינוק צריך לחזור למשקל לידה. בגיל 3-4 חודשים הראשונים תינוק צריך להעלות בערך 150 גר’ בשבוע, ואח”כ – פחות.

אציין תסמינים, אשר עם הופעתם מומלץ לפנות ליועץ הנקה:

  • לא התחילה עליה במשקל בגיל 4 ימים
  • יציאות שחורות או ירוקות כהות ביו החמישי
  • בגיל שבועיים תינוק לא הגיע למשקל הלידה
  • אחרי 10 ימים לאימא יש כאבים חזקים בעת הנקה
  • דם או סדקים על פטמות
  • צורתה של פטמה אינה ישרה וצבעה אינה ורודה, אלא יש צבע וצורה משונים
  • התינוק אינו נינוח
  • תינוק ישנוני מדי ועושה הפסקות גדולות בין ארוחות

(ב6 שבועות ראשונים תינוק צריך לאכול כל שעה / שעתיים, ולא שלוש או ארבע)

הערה קטנה, אך חשובה: בכתבה ישנם מספרים רבים, באחוזים, גרמים או מילימטרים, האם זה אומר שצריך למדוד את כמות החלב וכל שאר הנתונים בימים ראשונים? לא. אם אתן מניקות לפי דרישת התינוק ולא לפי המערכת, אם אתן מרגישות שהחלב ישנו, שהתינוק יונק באופן אקטיבי, אם אתן רואות ושומעות שהתינוק בולע, לא נותנות לו מוצץ במקום שד, לא נתונים לו מי לשתיה, שתינוק נראה טוב, לא ישן יותר מדי, לא נראה מוחלש מדי, לא נרדם ישר בתחילת ההנקה והאינטואיציה שלכן אומרת שהכל בסדר – כמובן, אין שום צורך לשקול את התינוק כל מספר ימים!

אימהות יקרות! אני מאחלת לכן מהימים הראשונים להסדיר הנקה תקינה, אבל במקרה משהו משתבש – פנו אליי, ואפנה אתכן ליועץ מקצועי.

אולגה קרסנשטיין

comments

Powered by Facebook Comments

Posted by:

אולגה קרסנשטיין

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Back to Top